استقلال فرهنگی

هدف سایت استقلال فرهنگی هم افزایی در مهندسی فرهنگی جامعه

استقلال فرهنگی

هدف سایت استقلال فرهنگی هم افزایی در مهندسی فرهنگی جامعه

استقلال فرهنگی
امام خامنه ای:

من هم از مسائل فرهنگی نگرانم
و در این نگرانی نمایندگان محترم خبرگان
سهیم هستم.

دولت محترم باید به این موضوع توجه کند
و مسئولان فرهنگی نیز
باید توجه داشته باشند
که چه می کنند،

زیرا در مسائل فرهنگی
نمیتوان بی ملاحظه‌گی کرد.

مسئله فرهنگ مهم است

زیرا اساس ایستادگی
و حرکت نظام اسلامی،
مبتنی بر حفظ فرهنگ اسلامی و انقلابی
و تقویت جریان فرهنگی مؤمن و انقلابی است.

واقعاً همه باید قدر جوانان مؤمن و انقلابی را بدانند
زیرا همین جوانان هستند
که در روز خطر، سینه سپر می کنند.

کسانیکه به این جوانان با بدبینی نگاه می کنند
و تلاش دارند آنها را منزوی کنند،
به انقلاب و کشور خدمت نمی کنند.

البته این جوانان مؤمن و انقلابی
هیچگاه منزوی نخواهند شد.

مطالبی که گفته شد باید بصورت گفتمان
و باور عمومی درآید

که لازمه آن هم

تبیین منطقی و عالمانه این مسائل،

به دور از زیاده روی های گوناگون

و با زبان خوش است.

۱۳۹۲/۱۲/۱۵
leader.ir


---------------------


کانال استقلال فرهنگی
در سروش

http://sapp.ir/esteghlalefarhangi


و در تلگرام

https://telegram.me/culturalIndependence


وبسایت های متفاوت
آخرین نظرات شما


یاد آوری دو مورد حیثیتی و سرزمینی


 

امام خمینی، دایرة المعارف تاریخ انبیاء در قرن بیستم


ghonoote emam 


و


عبرت‌ها و درس‌های جهانی  اشغال و آزادی سرزمین خرمشهر


یاد آوری


چهارم آبان در روز شمار تاریخ مرکز پژوهش های صدا و سیما یاد آور روزهای مختلفی است که استقلال فرهنگی به اقتضای نام و عنوان "استقلال فرهنگی" دو مورد حیثیتی و سرزمینی را برجسته سازی می‌کند تا اهمیت تلاش برای استقلال، هرچه بیشتر در افکار عمومی جلوه کند.

البته استقلال فرهنگی تنها به یاد آوری بسنده نمی‌کند و برای هر کدام نکاتی عبرت آموز ارائه می‌کند هیچگاه با یاد آوری گذشته از آن سرسری عبور نشود.

یاد آوری اول مورد حیثیتی

عنوان مناسبت:

بیانات افشاگرانه "امام خمینی(ره)" درباره کاپیتولاسیون (1343 ش)

-------------------------------------------------------

 

شرح مناسبت:

پس از تصویب قانون ننگین کاپیتولاسیون توسط دولت و مجلس در مهرماه 1342، این قانون در مطبوعات افشا و اعلام نشد. چندی بعد، نشریه داخلی مجلس، حاوی متن کامل سخنرانی‏ها و گفتگوهای نمایندگان و رییس دولت در این زمینه به دست امام خمینی(ره) رسید. ایشان تصمیم گرفتند حقایق را به مردم گفته و آنها را از فاجعه بزرگی که به دست رژیم به وقوع پیوسته بود با خبر سازند. در این حال حضرت امام که چند ماه قبل از آن، از زندان رژیم شاه آزاد شده بودند، با ایراد سخنرانی تاریخی خود، به تصویب قانون کاپیتولاسیون یا اعطای مصونیت قضایی به اتباع امریکا در ایران، شدیداً اعتراض کرد. این نطق مهم که در اجتماع بزرگ روحانیان و مردم قم و دیگر شهرها بیان شد، در حقیقت محاکمه هیئت حاکمه آمریکا به علت دخالت‏های غیرقانونی آنان در امور داخلی ایران و نیز افشای خیانت‏های شاه به اسلام و ملت ایران بود. حضرت امام همچنین رژیم صهیونیستی و پشتیبانی آمریکا را از این رژیم محکوم کرد. امام همچنین در اعلامیه‏ای که در سطحی گسترده توزیع شد، تصویب کاپیتولاسیون را مخالف اسلام و قرآن شمردند و این امر را همانند اقرار به مستعمره بودن ایران نامیدند. بازتاب سخنرانی و اعلامیه شدید اللحن امام به قدری عمیق و وسیع بود که رژیم را یکبار دیگر در برابر طوفانی از خشم و نفرت و اعتراض قرار داد. طوفانی که رژیم، هرگز انتظار آن را نداشت و می‏رفت که به یک واکنش عمومی انفجارآمیز منتهی گردد. سخنان صریح امام بر ضد قانون کاپیتولاسیون و رژیم پهلوی باعث روشنگری مردم و خشم شدید رژیم وابسته شاه گردید به گونه‏ای که رژیم، محدودیت‏های تازه‏ای را برای امام به وجود آورد و چند روز بعد در سیزدهم آبان همان سال، ایشان را بازداشت و به ترکیه تبعید کرد. این مرحله را باید نقطه عطفی در تاریخ نهضت اسلامی ایران دانست زیرا ابعاد گسترده مبارزه با استبداد، اینک همراه با مبارزه‏ای آشتی‏ناپذیر با استکبار جهانی، همسو و در مسیر یک آرمان پیش می‏رفت و ماهیت نهضت، غنی‏تر و آرمان‏های آن کامل‏تر می‏گشت.

-------------------------------------------------------

 

این فایل توسط نرم افزار روزشمار تاریخ - نگارش یک (کاری از مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما) تولید شده است

 

نکات عبرت آموز یادآوری 4 آبان 1343

افشاگری:

 امام خمینی رحمت الله علیه، موحدی که نامش را از حضرت عیسی‌بن مریم سلام الله علیه و نام خانوادگی‌اش را از حضرت موسی‌بن عمران و اصل و نسبش را از حضرت امام موسی کاظم سلام الله علیه و جدشان حضرت خاتم الانبیاء، محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و جدشان٬ حضرت ابراهیم خلیل الله سلام الله علیه دارد، در عمل پا جای پای آنها گذاشت و بندگی غیر خدا را بر‌نتافت؛ و با افشاگری نسبت به محتوای مصوبه‌ی مجلس شورای ملی، از حیثیت و آبروی مردم ایران دفاع کرد و خیانت حکومت پهلوی و قانونی جلوه دادن آن را زیر سؤال برد.

افشاگری، حرکتی ابراهیمی است که در تاریخ ثبت شده است؛ آنگاه که حضرت ابراهیم٬   پرستندگان گوناگون غیر خدا را همراهی میکرد و در فرصت مناسب ناکارآمدی و ناتوانی اله‌های آنها را که غروب و افول می‌کردند را به رخشان می‌کشید و آنها را به وجدان هایشان ارجاع می‌داد که بیندیشند و در بندگی و عبودیت غیر خدا تجدید نظر کنند.

امام خمینی با افشاگری نسبت با طاغوت‌های ایران و جهان روش ابراهیم را انتخاب می کنند هرچند برایش آتش تبعید آماده کنند، او که دایرة المعارف تاریخ انبیاء الهی بود به خوبی ایمان داشت که همو که آتش را بر ابراهیم گلستان نمود، قادر است که از حرکت ابراهیمی‌اش در مقابل طاغوتهای قرن بیستم میلادی حمایت کند.

 

سالها پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، در عبارتی بسیار زیبا در مورد موحدان معتقد به توحید و یگانگی خدا، امام خامنه‌ای، توحید را نفی عبودیت غیر خدا معرفی می‌کنند. که برای اطلاع از کم و کیف این مطلب، "کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن" اثر استاد سید علی حسینی خامنه ای می تواند مفید باشد.

بخشی از این کتاب را در مورد نفی عبودیت غیر خدا ببینید:  

"روح توحید: نفى عبودیت غیر خدا

 دایره‌ی توحید و روش موحدانه در زندگى و در سازمان بخشى اجتماعى , با تدبر در برخى دیگر از آیات توحید و شرک , مشخص و واضحتر مى گردد .

 قرآن , عبادت نکردن غیر خدا را براى موحد بودن , کافى نمى داند و شرط دیگرى را نیز بر آن مى افزاید . . . و آن[ ( اطاعت نکردن از رقیبان و معارضان خدا] ( است . این مطلب در فرهنگ قرآنى چندان واضح است که در مواردى بر اطاعت و دنباله روى , نام عبادت نهاده شده و اطاعت کنندگان غیر خدا , مشرک معرفى شده اند . با این بیان , عبادت خدا را که روح و معناى توحید است مى توان با تعبیر[ : ( عبودیت و اطاعت انحصارى خدا] ( معرفى کرد و عبودیت و اطاعت غیر خدا را شرک دانست . . چه در فرمانهاى شخصى , چه در قوانین عمومى و چه در شکل و قواره و نظام اجتماعى" ((منبع: کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن" اثر استاد سید علی حسینی خامنه ای مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی  http://islamicdoc.org))  (لینک متن کامل کتاب)(1)  

 

حرکت ابراهیمی امام خمینی در حقیقت نفی عبودیت غیر خدا در تعیین ملاک برتری انسان ها نسبت به هم بود. امام خمینی که آموزه های انبیاء الهی را در سینه داشت، کاپیتولاسیون را مخالف ملاک های الهی برای ارزش گذاری انسان‌ها می دانست و بر خلاف میل طاغوت‌ها به افشای محتوای آن پرداخت.(2)

امروز که 49 سال از آن افشاگری شجاعانه‌ی امام خمینی می گذرد، و جهانیان شاهد تلاش آمریکا برای تحمیل کاپیتولاسیون به کشورهای تحت اشغال افغانستان و عراق است، اهمیت موضع گیری ایشان روشن می شود.

و در این مسیر هنوز گفتنی های بسیاری است که انشاء الله به مرور ارائه خواهد شد...


(1) برای مطالعه ی متن کامل کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن" اثر استاد سید علی حسینی خامنه ای اینجا را کلیک فرمایید


(2)برای مطالعه ی متن کامل سخنرانی حضرت امام خمینی سلام الله علیه در افشای کاپیتولاسیون در 4 آبان 1343  اینجا را کلیک فرمایید

 

یاد آوری دوم: مورد سرزمینی

عنوان مناسبت:

اشغال کامل خرمشهر توسط قوای متجاوز بعثی و سقوط این شهر (1359 ش)

-------------------------------------------------------

 

شرح مناسبت:

در سوم آبان 1359، دشمن بعثی با سازماندهی و تجهیز لشکرهای مستقر در جبهه خرمشهر و همچنین فراخوانی نیروهای تازه‏نفس به این جبهه، هجومی وسیع و گسترده را به شهر آغاز کرد و پس از جنگی نابرابر، وارد خیابان‏های خونین‏شهر گردید. رزمندگان و مردم شهر با جهادی عظیم، در مقابل دشمن ایستادگی کردند و در اطراف پل بزرگ خرمشهر، حماسه‏ها آفریدند. اما سرانجام در غروب غم‏گرفته چهارم آبان، غرب خرمشهر به دست دشمن افتاد و تراژدی تلخ خونین شهر اوج گرفت. باقیمانده نیروهای مدافع، به سمت شرق شهر عقب نشستند و سرانجام با تمام پایداری‏ها و جان‏فشانی‏ها، خرمشهر، به اشغال کامل دشمن متجاوز درآمد. هر چند در این روز، خرمشهر سقوط کرد، اما مقاومت، ایثار و جانفشانی مدافعان خونین شهر، حدیثی حماسی و انقلابی و در عین حال غم‏انگیز و مظلومانه را رقم زد و تاریخی پرافتخار و درخشان از خود برجای نهادند. با سقوط خرمشهر، دشمن در اوج غرور و نخوَت به غارت خانه‏ها و بندر و گمرک شهر پرداخت و تعداد زیادی از مردم غیر نظامی شهر به اسارت برده شدند. دشمن بعثی، در ادامه تجاوزات خود، علاوه بر غارت کامل شهر، منازل خرمشهر را با 300 تن تی.ان.تی به طور کلی تخریب نمود.

-------------------------------------------------------

 

این فایل توسط نرم افزار روزشمار تاریخ - نگارش یک (کاری از مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما) تولید شده است

 

 

نکات عبرت آموز یاد از آوری 4 آبان 1359

اشغال و سقوط خرمشهر نتیجه‌ی خیانت

در روز شمار  تاریخ صدا و سیما آمده است: "و سرانجام با تمام پایداری‏ها و جان‏فشانی‏ها، خرمشهر، به اشغال کامل دشمن متجاوز درآمد." بدون آنکه به علت سقوط و اشغال خرمشهر اشاره ای کند.

اگر فیلم سینمایی بلمی به سوی ساحل رسول ملاقلی‌پور را بار ها صدا و سیما پخش نکرده بود، جهل و کم اطلاعی دست اندر کاران این بخش روزشمار توجیه داشت؛ اما وقتی که خود صدا و سیما این فیلم سینمایی را بار‌ها نمایش داده است، با اشاره ای به خیانت بنی صدر رییس جمهمور وقت و مدنی استاندار وقت خوزستان در حمایت نکردن از مدافعین خرمشهر در یکی دو سطر، زمینه برای محققین تاریخ برای آیندگان فراهم می‌شد.

بالاخره با فرار خفت بار بنی صدر و اتحاد و همدلی نیروهای ارتش و سپاه در سوم خرداد ماه 1361 خرمشهر را خدا آزاد کرد. و این جملات؛ در حقیقت به عنوان ویراستاری و اصلاحیه ای بر روزشمار صدا و سیما ارائه شد.

اشغال خرمشهر درس‌ها و عبرت‌های فراوانی به همراه دارد که استقلال فرهنگی در حال حاظر ترجیح می‌دهد شما را نسبت به آن حساس کند تا با مطالعه ی آزاد، در بخش نظر این صفحه یادآوری کنید.

اما بالاخره استقلال فرهنگی به لطف خدا روز ی عبرت‌ها و درس‌های جهانی اشغال و آزادی سرزمین خرمشهر را ارائه می‌کند.

 

((منبع:

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
rel=nofollow