استقلال فرهنگی

هدف سایت استقلال فرهنگی هم افزایی در مهندسی فرهنگی جامعه

استقلال فرهنگی

هدف سایت استقلال فرهنگی هم افزایی در مهندسی فرهنگی جامعه

استقلال فرهنگی
امام خامنه ای:

من هم از مسائل فرهنگی نگرانم
و در این نگرانی نمایندگان محترم خبرگان
سهیم هستم.

دولت محترم باید به این موضوع توجه کند
و مسئولان فرهنگی نیز
باید توجه داشته باشند
که چه می کنند،

زیرا در مسائل فرهنگی
نمیتوان بی ملاحظه‌گی کرد.

مسئله فرهنگ مهم است

زیرا اساس ایستادگی
و حرکت نظام اسلامی،
مبتنی بر حفظ فرهنگ اسلامی و انقلابی
و تقویت جریان فرهنگی مؤمن و انقلابی است.

واقعاً همه باید قدر جوانان مؤمن و انقلابی را بدانند
زیرا همین جوانان هستند
که در روز خطر، سینه سپر می کنند.

کسانیکه به این جوانان با بدبینی نگاه می کنند
و تلاش دارند آنها را منزوی کنند،
به انقلاب و کشور خدمت نمی کنند.

البته این جوانان مؤمن و انقلابی
هیچگاه منزوی نخواهند شد.

مطالبی که گفته شد باید بصورت گفتمان
و باور عمومی درآید

که لازمه آن هم

تبیین منطقی و عالمانه این مسائل،

به دور از زیاده روی های گوناگون

و با زبان خوش است.

۱۳۹۲/۱۲/۱۵
leader.ir


---------------------


کانال استقلال فرهنگی
در سروش

http://sapp.ir/esteghlalefarhangi


و در تلگرام

https://telegram.me/culturalIndependence


وبسایت های متفاوت
آخرین نظرات شما

علامه جوادی آملی در دیدار گروهی از بسیج هنرمندان برای مقابله با ماهواره می فرمایند:

هنرمند، یک وقت هنرمند محلّی است یک وقت هنرمند منطقه‌ای است و یک وقت هنرمند بین‌المللی. ما اگر بخواهیم حرف‌هایمان به خارج برسد و با این ماهواره‌ها، با این اینترنت‌ها، مقابله بکنیم باید هنرمند بین‌المللی باشیم وگرنه هنرمند محلّی مشکل را حل نمی‌کند

این توصیه ی حکیمانه ی علامه جوادی آملی باعث ایجاد یک پرسش جدی در مورد سیاست گذاری ایجاد و بهره برداری از شبکه های استانی شده است.

مخاطبان شبکه های استانی حتی در مرکز کشور هم آماج عملیات روانه ای و رسانه ای از خارج از مرز ها ی میهن اسلامیمان هستند، رسانه ی ملی اما، غافل از این تهدید مهم، شبکه های استانی را موظف به تولید و پخش برنامه های بومی و استانی که بیش از آنکه رنگ و بوی ادای تکلیف برای مقابله با سیل بنیان کن و خانمان بر انداز تهاجم فرهنگی رسانه های فارسی زبان بیگانه بدهد؛ به ناسیونالیسم ایرانی، قومی و زبانی می پردازد!!

اینجاست که برای مسلمانانی که دین اسلام و آموزه های وحیانی و آسمانی را جهانشمول می دانند، این سیاست شبکه های استانی را جوابگوی جنگ جهانی رسانه ای ماهواره ای و اینترنتی علیه جمهوری اسلامی، این ام الفرای جهان اسلام و مرکز تولید انرژی مثبت مقاومت، نمی داند


و اینک متن خبر دیدار بسیج هنرمندان با حکیم علامه، جوادی آملی و پرسش وبسایت استقلال فرهنگی:


 باید هنرمند بین‌المللی باشیم

راهکار آیت‌الله جوادی آملی

برای مقابله با ماهواره

آیت الله جوادی آملی با توصیه بر تولید محصولات فاخر جهانی در حوزه هنر بیان داشت: هنرمند، یک وقت هنرمند محلّی است یک وقت هنرمند منطقه‌ای است و یک وقت هنرمند بین‌المللی. ما اگر بخواهیم حرف‌هایمان به خارج برسد و با این ماهواره‌ها، با این اینترنت‌ها، مقابله بکنیم باید هنرمند بین‌المللی باشیم وگرنه هنرمند محلّی مشکل را حل نمی‌کند.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان و جمعی از هنرمندان بسیجی با حضور در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با آیت الله جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.در این دیدار آیت الله جوادی آملی در سخنانی با عرض تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه و گرامیداشت سالروز شهادت شهید آوینی گفت: در آستانه شهادت صدیقه کبرا(سلام الله علیها) هستیم این سوگ را هم به پیشگاه ولیّ عصر تعزیت عرض می‌کنیم و سالروز شهادت آن سیّد بزرگوار جناب آقای آوینی را هم ارج می‌نهیم و حشر ایشان را با شهدای کربلا و پایان کار شما هنرمندان الهی, اسلامی را هم به سعادت و صلاح و فلاح مسئلت می‌کنیم!

آیت الله جوادی آملی

آیت الله جوادی آملی

وی با تبیین جایگاه انگیزه و اندیشه در هنر افزود: کاری که به عهده هنر و هنرمندان است البته محدود است بخشی از انسان با اندیشه اداره می‌شود که حوزه و دانشگاه متولّیان این بخش‌اند بخشی هم با انگیزه اداره می‌شود که رهبران هنرمند و هنردوست متولّی این کارند. استاد برجسته حوزه علمیه قم ادامه داد: مسئله انگیزه را با فکر نمی‌شود رهبری کرد, چه اینکه مسئله اندیشه را هم خیلی با هنر نمی‌شود هدایت کرد. حرف اول در عمل را انگیزه می‌زند؛ یعنی بخش اراده, نیّت, اخلاص, تصمیم, قصد. خیلی از موارد است که انسان به چیزی جزم دارد ولی از جزم کاری ساخته نیست [بلکه] از عزم کار ساخته است.

 وی با اشاره به این مطلب که بخش انگیزه, اراده, تصمیم, نیّت و اخلاص را هنر به عهده دارد، افزود: هنر, کار اساسی که دارد آن کلید اساسی دست هنر است که این متولّی انگیزه را، یا نگذارد به بند کشیده بشود یا اگر به بند کشیده شده کم کم این بندها را یکی پس از دیگری باز کند، دست و پای دل را باز کند تا او بتواند خوب تصمیم بگیرد. اینکه می‌بینید کسی حالا یا شعر آئینی یا غیر آئینی اشک می‌ریزد اشک برای آن انگیزه است نه برای اندیشه, علم که آدم را نمی‌گریاند اینکه می‌گریاند این عاطفه است و انگیزه است و عزم است.

 آیت‌الله جوادی آملی در فراز دیگری از فرمایشات خود با تقسیم هنر به هنر نازل و متنزل گفت: هنر نازل بیش از محدوده خیال را تعریف نمی‌کند، لذت زودگذری دارد یا تأثیر زودگذری دارد اما هنر متنزّل از جای بلند آمده، دست آدم را می‌گیرد بلند می‌کند و به بالا می‌برد. وی بیان کرد: فرق هنر نازل و هنر متنزّل همان فرقی است که برای مثال بین اشعار منوچهری دامغانی و اشعار مرحوم حافظ است.ما یک شعر نازل داریم یعنی از همین‌جا برخاست یک شعر متنزّل داریم که از جای بلند آمده پایین, این هنر یک معنای عقلی را خوب فهمیده بعد این را پایین آورده در محدوده متخیّله از متخیّله داده به خیال از آ‌نجا داده به حس شده یک غزل چون از بالا آمده این مثل یک طناب آویخته است به انسان می‌گوید این طناب را بگیر و برو بالا این انسان و جامعه را عاقل می‌کند.

 وی با توصیه به هنرمندان در تولید هنر متنزل گفت: هنر آن است که متنزّل باشد از جای دیگر بیاید نه از حس به خیال و از خیال به حس نظیر بعضی از این فیلم ها که پیامی ندارد این مثل دیوان شعر دامغانی است او خیلی هنرمندانه شعر می‌گوید انسان را متحیّر می‌کند [اما] پایانش می‌بینیم یک خمر است و یک مدح سلطان.

 این مرجع تقلید با بیان این مطلب که رسانه‌های گروهی باید دلیل مردم باشند نه دلاّل, خاطر نشان کرد: رسانه های گروهی و سینماها باید دلیل مردم باشند نه دلاّل؛ بسیاری از این رسانه‌های گروهی، گاهی دلاّلی می‌کنند یعنی می‌بینند چه کسی پول بیشتری می‌دهد چه کسی خدمات بیشتری ارائه می‌کند, این نمی‌تواند جامعه را زنده نگه بدارد اما اگر جامعه را راهنمایی بکند و دلیل باشد، در این صورت حرف‌های متنزّل را می‌زند.

وی راهکار اسلامی شدن سینماو دیگر هنرها را مورد اشاره قرار داده ، گفت:

برای اینکه سینماهای ما, هنرهای ما، اسلامی بشود یک سواد درس‌خوانده کامل می‌خواهد یا آدم خودش داشته باشد یا از یک دانشمند یاد بگیرد (یک) بعد از اینکه این را یاد گرفت در عاقله خودش بپروراند (دو) بعد بدهد به متخیّله (سه) بعد خروجی‌اش می‌شود هنر دینی (چهار) می‌شود هنر متنزّل.

 آیت الله جوادی آملی با توصیه بر تولید محصولات فاخر جهانی در حوزه هنر بیان داشت: هنرمند، یک وقت هنرمند محلّی است یک وقت هنرمند منطقه‌ای است و یک وقت هنرمند بین‌المللی. ما اگر بخواهیم حرف‌هایمان به خارج برسد و با این ماهواره‌ها، با این اینترنت‌ها، مقابله بکنیم باید هنرمند بین‌المللی باشیم, وگرنه هنرمند محلّی مشکل را حل نمی‌کند.


منبع:

وبسایت جنگ نرم و عملیات روانی

http://www.psyop.ir/?p=38441پرسش وبسایت استقلال فرهنگی:

با توجه به بمباران فرهنگی و رسانه ای مردم، توسط ماهواره ها و سایت های اینترنتی دشمنان، سیاست اداره ی محلی و بومی شبکه های رادیویی و تلویزیونی مراکز استانی، چقدر درست طراحی شده است؟

مخاطبی که شبانه روز با انواع و اقسام شبهه ها و طرفند ها، تحت فشار روانی و جنگ نرم ماهواره ها هست، چگونه با شبکه های استانی که با سیاست های جدید معاونت امور استانها، مأمور به تولید و پخش برنامه های بومی شده اند، واکسینه شود.

مخاطب رسانه در هر استان، در حقیقت درگیر یک جنگ جهانی و بین المللی است، که دشمنانش او را تا پستوی منزل و اتاق خوابش تعقیب و دنبال می کنند. ولی تیم رسانه ای ما بویژه در مراکز استانها، به او اصرار دارد که تو در خانه بجنگ!!

آیا این سیاست صحیح است؟

ای کاش لا اقل با همین وضعیت هم، از قدرت رسانه برای تجهیز مردم برای مقاله به بمباران رسانه ای دشمن، استفاده می شد.

روحیه بخشی و امید به آینده، هیچ منافاتی با دشمن شناسی و شناخت شگرد های دشمن، ندارد.

دوستان رسانه ای ما چه بخواهند، چه نخواهند؛ مخاطبانشان روزانه با شبهات و پرسش های جدید، یا از طریق ماهواره ها و یا از طریق رادیو های بیگانه روبرو می شوند و یا اینکه در جامعه با وسواسان خناسی که به نشخوار  همان شبهات می پردازند، مواجه می شوند.

و ما باید بدانیم که:

چو  می  بینی که نابینا و چاه است؛ اگر خاموش بنشینی، گناه است.


بسایت استقلال فرهنگی از نظرات شما فرهیختگان استقبال می کند.

بخش نظر در پایین همین مطلب، پذیرای دیدگاه موافق یا مخالف شما با این طرح پرسش است.

 

مطالب مرتبط زیر را با یک کلیک می توانید مطالعه بفرمایید

        1-   رسانه زخرف القول و رسالت امت آخرالزمانی

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
rel=nofollow